- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| I.D. | 40 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Width | 23.000 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 90 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.481 LB |
| EAN or UPC | 29176000126 |

