- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 90 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Width | 23.000 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.481 LB |
| EAN or UPC | 29176000126 |

