- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| icNumber | 7697287 |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| O.D. | 90 mm |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 23.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Weight | 1.477 LB |
| EAN or UPC | 29176032400 |

