- Single Row Radial Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 90 mm |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 46500 N |
| icNumber | 7697287 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Width | 23.000 mm |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 36000 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Material | None |
| Weight | 1.477 LB |
| EAN or UPC | 29176032400 |

