- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Width | 21.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7700355 |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 35 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 80 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 1.069 LB |
| EAN or UPC | 29176032394 |

