- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| icNumber | 7700355 |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 21.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 35 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 80 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.069 LB |
| EAN or UPC | 29176032394 |

