- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 35 mm |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 21.000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| icNumber | 7697697 |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176000119 |

