- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7697697 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Single Shield |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 21.000 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 80 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176000119 |

