- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Precision | Standard |
| I.D. | 35 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Width | 21.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| icNumber | 7702482 |
| O.D. | 80 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Weight | 1.069 LB |
| EAN or UPC | 29176028151 |

