- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 21.000 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Single Shield |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7702482 |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 1.069 LB |
| EAN or UPC | 29176028151 |

