- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7704732 |
| O.D. | 80 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| I.D. | 35 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Width | 21.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176028144 |

