- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 21.000 mm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 35 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 80 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| icNumber | 7704732 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176028144 |

