- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 80 mm |
| icNumber | 7697285 |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 35 mm |
| Width | 21.000 mm |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176039010 |

