- Single Row Radial Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 29100 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 21.000 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7697285 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 35 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Dynamic Load Rating | 37000 N |
| O.D. | 80 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 1.087 LB |
| EAN or UPC | 29176039010 |

