- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. | 72 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 19.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Double Shielded |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7700354 |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176032387 |

