- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 19.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Precision | Standard |
| O.D. | 72 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 30 mm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| icNumber | 7700354 |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176032387 |

