- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Single Shield |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 19.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7702480 |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 72 mm |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Weight | 0.794 LB |
| EAN or UPC | 29176032370 |

