- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7702480 |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Width | 19.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 30 mm |
| Weight | 0.794 LB |
| EAN or UPC | 29176032370 |

