- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Width | 19.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176028137 |

