- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Width | 19.000 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. | 72 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176028137 |

