- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| icNumber | 7697282 |
| O.D. | 72 mm |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 30 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Width | 19.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176028120 |

