- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 72 mm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 19.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 27900 N |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 20700 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7697282 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.805 LB |
| EAN or UPC | 29176028120 |

