- Single Row Radial Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| icNumber | 7702478 |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 15500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 25 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 21500 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 62 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| Width | 17.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 29176032363 |

