- Single Row Radial Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 15500 N |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| O.D. | 62 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | Metal |
| Material | Steel |
| icNumber | 7702478 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 17.000 mm |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 21500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 29176032363 |

