- Single Row Radial Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 25 mm |
| Seal Material | None |
| O.D. | 62 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 15500 N |
| Width | 17.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7697280 |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 21500 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 29176032349 |

