- Single Row Radial Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7697280 |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 21500 N |
| Static Load Rating [Max] | 15500 N |
| I.D. | 25 mm |
| O.D. | 62 mm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 17.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 29176032349 |

