- Single Row Radial Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7697266 |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 100 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 34.000 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 180 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 8.818 LB |
| EAN or UPC | 29176032332 |

