- Single Row Radial Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 100 mm |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Width | 34.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| icNumber | 7697266 |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Enclosure | Single Shield |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 8.818 LB |
| EAN or UPC | 29176032332 |

