- Single Row Radial Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| I.D. | 95 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| icNumber | 7696943 |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 123000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 170 mm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 32.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 29176068133 |

