- Single Row Radial Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 123000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 32.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| I.D. | 95 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| icNumber | 7696943 |
| Weight | 5.952 LB |
| EAN or UPC | 29176068133 |

