- Single Row Radial Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7697265 |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 123000 N |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 95 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 170 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Width | 32.000 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Weight | 6.57 LB |
| EAN or UPC | 29176028090 |

