- Single Row Radial Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| I.D. | 95 mm |
| Seal Material | Metal |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 32.000 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 170 mm |
| Static Load Rating [Max] | 123000 N |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| icNumber | 7697265 |
| Enclosure | Single Shield |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Weight | 6.57 LB |
| EAN or UPC | 29176028090 |

