- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 160 mm |
| Width | 30.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Enclosure | Double Shielded |
| icNumber | 7700360 |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| I.D. | 90 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 5.071 LB |
| EAN or UPC | 29176032325 |

