- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7700360 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 90 mm |
| Width | 30.000 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 5.071 LB |
| EAN or UPC | 29176032325 |

