- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Enclosure | Single Shield |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 90 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| icNumber | 7702490 |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Metal |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 160 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Width | 30.000 mm |
| Weight | 5.512 LB |
| EAN or UPC | 29176032318 |

