- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7702490 |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 30.000 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 160 mm |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| I.D. | 90 mm |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 5.512 LB |
| EAN or UPC | 29176032318 |

