- Single Row Radial Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 85 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| icNumber | 7700359 |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 93000 N |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 93000 N |
| O.D. | 150 mm |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 28.000 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 4.189 LB |
| EAN or UPC | 29176032301 |

