- Single Row Radial Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 93000 N |
| I.D. | 85 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 93000 N |
| icNumber | 7700359 |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 150 mm |
| Width | 28.000 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 4.189 LB |
| EAN or UPC | 29176032301 |

