- Single Row Radial Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| I.D. | 85 mm |
| Dynamic Load Rating | 93000 N |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 93000 N |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 28.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 150 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7702535 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 4.233 LB |
| EAN or UPC | 29176070822 |

