- Single Row Radial Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| icNumber | 7702535 |
| Material | Steel |
| I.D. | 85 mm |
| Preload Level | None |
| Width | 28.000 mm |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 93000 N |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 150 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 93000 N |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 4.233 LB |
| EAN or UPC | 29176070822 |

