- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| icNumber | 83664 |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 26.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| I.D. | 80 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 3.527 LB |
| EAN or UPC | 29176068126 |

