- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| O.D. | 140 mm |
| Width | 26.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 83664 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 80 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Weight | 3.527 LB |
| EAN or UPC | 29176068126 |

