- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Width | 26.000 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Pressed Steel |
| icNumber | 7700358 |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Weight | 3.307 LB |
| EAN or UPC | 29176032295 |

