- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 140 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| icNumber | 7700358 |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| I.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Enclosure | Double Shielded |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 26.000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 3.307 LB |
| EAN or UPC | 29176032295 |

