- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| icNumber | 7702534 |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| I.D. | 80 mm |
| Width | 26.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 140 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 29176038945 |

