- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 26.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 84000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| O.D. | 140 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 80 mm |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 85000 N |
| icNumber | 7702534 |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 3.197 LB |
| EAN or UPC | 29176038945 |

