- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| I.D. | 75 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Double Shielded |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7697924 |
| Width | 25.000 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 130 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176032288 |

