- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 75 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 25.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| icNumber | 7697924 |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176032288 |

