- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 75 mm |
| Precision | Standard |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 130 mm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| icNumber | 7704693 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 25.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176028076 |

