- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
- w/Snap Ring
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Static Load Rating [Max] | 71500 N |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Single Shield |
| icNumber | 7704693 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight w/ Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 72000 N |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Snap Ring | With Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| O.D. | 130 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 25.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 2.778 LB |
| EAN or UPC | 29176028076 |

